5 tipov od odborníkov na správny notebook

Published : 28.08.2018, 11:55
Categories : Domácnosť , Poradca

5 tipov od odborníkov na správny notebook

Pri ich výbere by sme si mali dať záležať, porozmýšľať nad všetkými výhodami, nevýhodami a hlavne by sme nemali zabúdať na čo budeme notebook najviac využívať. Pretože každý ma iné preferencie a potreby. Niekto potrebuje dve jadrá, iný zas aby bol ľahký a multifunkčný. Na čo sa treba pozerať pri výber?  Naši odborníci pre vás pripravili základe body.

  1.       Veľkosť

Ešte predtým ako sa rozhodnete koľko ste ochotní investovať do nového notebooku, je potrebné vedieť akú veľkosť bude potrebovať alebo preferujete. Zvyčajne sa kategorizujú podľa veľkosti obrazovky a to na 11" (netbooky), 12" až 14", 15" až 16" a viac ako 16" palcové. 

  1.       Klávesnica

Veľa ľudí podceňuje základný faktor ako je klávesnica. Ak potrebujete len na klasické účely (surfovanie na internete, sledovanie noviniek a pod.), postačí aj notebook s klasickou klávesnicou. Ak ho bude využívať hlavne na pracovné, grafické účely, vytváranie hier, je potrebné mať klávesnicu s pridanými funkciami, ako je napríklad numerická klávesnica, Touchpad a pod.

  1.       Základné parametre

Alfou a omegou pri výbere sú procesor, pevný disk, RAM a grafická karta. Každý jeden faktor ovplyvňuje používanie zariadenia, cenu. Tak isto patria aj medzi základné faktory, ktoré uľahčujú výber na základe stanovených preferencií.

  •  Procesor – mozog celého počítača, ktorý vplýva na celkový výkon, cenu a závisí od očakávaní notebooku. V nepodstatnom rade  je určujúci faktor ceny. Súčasné počítače sú rozdielne na základe výrobcu procesoru a generácie. Minimum nic operuje s AMD procesormi, oveľa viac využíva Intel. Pri AMD treba pozerať na označenia, čím väčšie číslo tým vyšší výkon. Pre porovnanie AMD A10 sa vyrovná Intel Core i5.Pri Intel závisí od generácie samotného procesoru. Základom je CELERON, potom je PENTIUM, ATOM, medzi najvýkonnejšie patrí Core ôsmej generácie.Pre uľahčenie je dobré sledovať nenápadné písmenká pri procesoroch. Napr. Intel Core m3; M znamená základnú radu, U zas procesor so znížením výkonom a spotrebou, Q zas štvorjadrové procesory.
  •  RAM – postačí vám 2 alebo 4 GB RAMka alebo potrebujete výkonnejšiu 6 či 8 GB? Nezabúdajte, že veľkosť ovplyvní aj cenu samotného zariadenia. Grafikom sa bude viac hodiť väčšia veľkosť (8, 18 GB), na klasické práce postačí aj 2 alebo 4 GB.
  •  Grafická karta – ak netvoríte a nehráte PC hry, nevytvárate 3D grafiku, objekty alebo HD videá alebo neupravujete fotografie postačí aj klasická interná grafická karta.
  •  Hard disk (SSD disk) – U súčasných notebookoch rozoznávame dva tipy, s jedným alebo kombinovaný (s viacerými SSD diskami). SSD pracuje na báze flash pamäte, no budete musieť šetriť, na rozdiel od klasického HDD. Pri SSD je minimum 128 GB a pri HDD sa pohybuje nad 500 GB.
  •  Porty – koľko prístupných portov má daný model? Len na USB alebo má možnosť pripojenia HDMI kábla. Dôležité je aj veľkosť HDMI portu. Odporúčame v niektorých prípadoch dokúpiť prepájacie káble.  Okrem toho je dôležité si pozrieť či daný model má čítačku pamäťových kariet, DVD mechaniku alebo podsvietenie klávesnice.
  1.       Výdrž batérie

Batéria patrí medzi jeden z dôležitých faktorov pri výbere. Ak budete potrebovať počítač len na prácu z domu alebo z kancelárie postačí aj s výdržou menej ako sedem hodín. Zvýšený výdrž batérie sa odporúča pre ľudí využívajúcich notebook v kanceláriách, manažérom alebo ľuďom, ktorí pravidelne cestujú.

  1.       Rozpočet

V súčasnosti neplatí, že najlacnejší notebook musí byť hneď aj ten menej kvalitný a nevýkonný. Cena je závislá od viacerých faktorov, od vybavenosti, od účelu a od ďalších faktoroch

Finančne dostupný univerzálny notebook:

Ak potrebujete notebook len na základné činnosti ako na prezeranie webových stránok, sledovanie spravodajstva, čítanie alebo na komunikáciu na sociálnych sieťach tak vám postačí  napríklad: HP 250 G6 1WY30EA.

Pre študentov:

Pre študenta je dôležité, aby bol lacný, ľahký na prenos, mal ergonomickú (numerickú) klávesnicu, odolný voči nárazom a hlavne štýlový. Odborníci odporúčajú HP, ASUS alebo Lenovo, ktoré sú nielne cenovo dostupné, ale aj praktické. 

Pre prácu do kancelárie:

Manažéri potrebujú počítače s rýchlym výkonom, väčšou pamäťou, dlhším výkonom, možnosťou dotykovej obrazovky, otáčateľnej alebo úplne oddeliteľnej obrazovky, tzv. konvertibl (2v1 – tablet a notebook v jednom).  Pre manažérov sú vhodné ultrabooky alebo 2 v 1

Pre náročnú prácu, hranie hier a tvorbu grafiky:

Tieto tipy sú náročné na výkon, výdrž, rozlíšenie, veľkosť displeja, grafiku a ukladaciu pamäť. Tu je potrebné zvážiť, aby notebook mal aj možnosť dedikovanej grafiky (samostatne oddelená grafická karta od procesora). Preto odporúčame notebooky ASUS Rog.

Share this content