Ako na šetrenie vody v kúpeľni

Published : 07.09.2018, 08:06
Categories : Domácnosť

Ako na šetrenie vody v kúpeľni

Napriek výzvam odborníkom šetrenie vody v kúpeľni stále prehliadame. Ako na efektívne šetrenie s vodou, financiami alebo čistiacimi prostriedkami v kúpeľni? Nebudeme pritom potrebovať žiadne radikálne spôsoby znižovania nákladov ani škrtať peniaze pri kúpe čistiacich prostriedkov. Stačí dať na rady odborníkov z DOMOSS-u a prvé výsledky sa objavia už čoskoro.

Úspora nákladov

Kúpeľňa je zvyčajne umiestnená v strede domu alebo bytu, kam nemajú slnečné lúče najväčší prístup, preto by sme mali voliť LED osvetlenie. Z jednoduchého dôvodu, kúpeľňu navštevujeme opakovane, no na krátky čas. Z hľadiska úspory sú LED výhodnejšie ako žiarivky. Náklady na vykurovanie predstavujú 3 až 6 percent, v priemere sa vykuruje viac ako 220 dní v roku. Ideálne teplota počas vykurovacej sezóny je 25°C.

Tip: Nezabúdajte na zatváranie dverí, dokážete tak pekne ušetriť. 

Pravidelné čistenie

Pravidelným čistením malých plôch, vane a umývadla dokážete ušetriť nielen na spotrebe vody, ale aj čistiacich prostriedkov a hlavne vášho času. Naši odborníci odporúčajú používať čistiace prostriedky od výrobcov sanity, ktoré nájdete v našej predajni alebo na eshope.

Šetrenie s vodou

Tečúca voda

Koľkí z vás nechajú pustený kohútik pri umývaní zubov? Mnohí odborníci to prirovnávajú k opakovanému splachovaniu WC. Denne sa tak minie 4l vody. Podobne je to aj s umývaním sanity a obkladov pri tečúcej vode. Najlepší spôsob je napustiť si do umývadla vodu a potom opláchnuť sanitu, dlažbu a na záver aj umývadlo. Jednou ranou vyčistíte viacej a pritom ušetríte. 

Sprchovanie vs. kúpanie

Kto z nás nemá rád vaňu plnú horúcej vody, v ktorej zrelaxujeme po náročnom dni alebo týždni. Pri takomto relaxe však minieme viac ako 100 litrov! Pri priemernom sprchovaní je to o 60 l menej.

Tip: Ak z nejakého dôvodu musíte najprv odpustiť studenú vodu, aby tiekla teplá, tak s naplňte prázdne PET fľaše alebo vedierka a môžete s ňou polievať kvety.

Kvapkajúci kohútik

Vedeli ste, že takto dokáže odtiecť za noc až 10 litrov vody? Podobne je to aj s pretekajúcim záchodom. Za rok by sme tak mohli naplniť niekoľko plaveckých bazénov. Preto je podstatné venovať pozornosť a časť pri nákupe kvalitnej modernej batérie, ktorá vie ušetriť vodu.

Novinky v oblasti kúpeľňových batérií

Batérie s perlátorom  - efektívne šetria vodu a peniaze, pretože fungujú na báze miešania vody so vzduchom

Senzorické batérie- majú v sebe zabudovaný systém s regulátorom spotreby vody. prietok je tak obmedzený na päť až šesť litrov za minútu.

Termostatické batérie- vďaka nastaviteľnej teplote dokážete ušetriť až 50 % vody, stačí ak si nastavíte požadovanú teplotu vody.

Air shower sprchy- aj pri výbere sprchovacej ružice by sme mali skôr vyberať také, ktoré dokážu ušetriť. Nové sprchovacie ružice s funkciou air shower dokážu znížiť náklady až o 60 % vďaka modernému systému zmiešavania vody a vzduchu.

Share this content