Ako vybrať chladničku

   17.07.2023 17:27:35     Rady a tipy
Ako vybrať chladničku

Chladnička je neoddeliteľnou súčasťou vybavenia každej domácnosti, najčastejšie našej obľúbenej miestnosti – kuchyne. Pred samotným výberom vhodnej chladničky, by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo všetko od nej očakávate a čo by mala spĺňať. Veľkou výhodou je fakt, že v dnešnej dobe sa už chladničky vyrábajú vo všetkých možných tvaroch a veľkostiach, pričom každá disponuje určitými funkciami.

Kvôli prehľadnosti sme článok rozdelili na niekoľko častí. Po ich prečítaní – aspoň v to veríme – budete poznať odpoveď na otázku, ako si vybrať tú správnu chladničku.

Tak ako aj pri kúpe iných kuchynských spotrebičov, musíte aj pri výbere chladničky zvážiť svoje jedinečné požiadavky a potreby. Musíte vedieť, aký typ chladničky vlastne hľadáte... Chladničku s hornou mrazničkou? Alebo s dolnou? Dvojdverovú? Vstavanú? Alebo túžite po americkej?

Ak sa chcete lepšie zorientovať v mori ponúk, prečítajte si naše najlepšie tipy, ktorými sa pri výbere nového obľúbeného miláčika“ do domácnosti môžete riadiť.

chladnicka-Beko

Aký typ chladničky vlastne potrebujete?

Pred tým, ako sa rozhodnete investovať do novej chladničky, zvážte niekoľko dôležitých vecí, ktoré vám pomôžu pri konečnom rozhodnutí. V ponuke máme viacero typov chladničiek. Niektoré z nich, vám bližšie predstavíme.

Jednodverová chladnička bez mrazničky

Jednodverová chladnička bez mrazničky má iba chladiaci priestor. Tento typ chladničky je vhodný najmä pre rodiny, ktoré potrebujú v chladničke skladovať väčšie množstvo potravín.a hodí sa skôr do garsónok a menších bytov, keďže je v nich priestor obmedzený.

Môže byť výbornou voľbou pre študentov, ktorí nechcú na chladničku minúť veľa peňazí, ale zároveň chladničku potrebujú.

jednodverova-chladnička-bez-mraznicky

Chladničky s mrazničkou

Ak rozmýšľate, ako vybrať vhodnú chladničku s mrazničkou, v prvom rade by ste mali vedieť, že tento druh chladničky je najpoužívanejším typom chladničiek. Kombinuje v sebe dva spotrebiče, a to chladničku a mrazničku.

Priestory chladničky a mrazničky majú oddelené dvere, čím sa zabraňuje zbytočnému vetraniu a znižovaniu teploty vo vnútri spotrebiča. Môžete si tiež vybrať, či chcete mať mrazničku nad chladničkou alebo pod ňou.

Kombinovanú chladničku oceníte najmä pre jej praktickosť a priestorovo úsporné vlastnosti, zatiaľ čo obmedzená kapacita môže byť nevýhodou. Preto je potrebné zvážiť, kde chladničku umiestnite.

Tiež zoberte do úvahy počet osôb, ktoré žijú v domácnosti a ktoré budú chladničku používať. Pre štvorčlennú rodinu sa odporúča chladnička s objemom aspoň 200 litrov a mraznička s objemom 50 až 70 litrov.

chladnička-s-mrazničkou-Bosch

Americká chladnička

Americké chladničky sa stávajú trendom medzi spotrebičmi vďaka možnostiam, ktoré poskytujú. Tento typ chladničky je pre vás ideálny, ak od chladničky očakávate ľahký prístup do chladiaceho aj mraziaceho priestoru a veľkú kapacitu vnútorného priestoru. Tieto chladničky sú však o niečo širšie ako štandardné mrazničky, preto porozmýšľajte, kde jej v kuchyni vyčleníte miesto.

Ešte pred kúpou teda zvážte, či pre ňu máte doma dostatok miesta. Ide o dvojdverovú chladničku s chladiacim priestorom a mraziacim priestorom na druhej. Vďaka stredovému otváraniu a veľkému úložnému priestoru sú americké chladničky ideálnou voľbou pre veľké rodiny a nadšených kuchárov.

Americká chladnička je obľúbený multifunkčný spotrebič, ktorý ocenia aj tí najnáročnejší používatelia. Jednou z jej výnimočných funkcií je zabudovaný výrobník ľadu alebo dávkovač vody, ktorý je pripojený k chladiacej jednotke. Navyše vás určite poteší nezameniteľný dizajn, ktorý je pre americkú chladničku typický. Nevýhodou môže byť náročnejšia inštalácia, vyššie náklady a tiež vyššia spotreba energie.

americka-chladnicka-LG

Vstavané chladničky

Vstavané chladničky bývajú o niekoľko centimetrov menšie a tým pádom majú menší objem. Tento typ chladničky je určený na zabudovanie do kuchynských skriniek, a tak môžete zachovať jednotný dizajn v celej kuchyni. Inštaláciu môže vykonať buď stolár (dodávateľ kuchyne), alebo si ju môžete do kuchyne nainštalovať sami.

Vzhľad vstavanej chladničky je jednoduchší, preto ak hľadáte chladničku, ktorá má v kuchyni vyniknúť, siahnite radšej po americkej chladničke. Vstavaná chladnička je dobrý nápad pre tých, ktorí v kuchyni nemajú veľa miesta.

Chladnička do auta

Autochladnička je vynikajúcim pomocníkom pre ľudí, ktorí sú často na cestách a prevážajú so sebou potraviny, ktoré by nemali byť dlho vystavené teplu. Autochladnička sa vyrába v dvoch verziách.

Prvou je kompresorová chladnička, ktorá funguje na rovnakom princípe ako štandardná chladnička. Druhá verzia je termoelektrická autochladnička, čo znamená, že potraviny chladí v závislosti od teploty okolia.

chladnička-do-auta

Doplnky a funkcie

Túžite po tom, aby mala vaša chladnička dávkovač vody alebo výrobník ľadu? Potom by ste mali mať na pamäti to, že dávkovač vody aj výrobník ľadu musia byť pripojené k vývodu vody, čo obmedzuje umiestenie chladničky iba na tie miesta, kde sa prívod vody nachádza. Niektoré modely chladničiek majú systémy filtrácie vody, ktoré sú praktické, ale ich oprava alebo výmena je často pomerne nákladná.

Myslite tiež na to, že chladničky s takýmito doplnkami si zvyčajne vyžadujú viac údržby ako jednoduchšie modely. Majte na pamäti, že žiadne dve chladničky nie sú rovnaké – líšia sa nielen vzhľadom, ale aj funkciami. Premyslite si, na čo všetko chcete nový spotrebič používať.

Ak je pre vás rozhodujúca variabilita, vyberte si chladničku s nastaviteľnými policami a dverovými priehradkami s možnosťami konfigurácie. Usporiadanie potravín v chladničke je dôležité, preto myslite na špeciálne zásuvky, držiaky a sekcie pre konkrétne potraviny.

chladnicka-davkovac-vody

Veľkosť chladničky

Uistite sa, že viete, koľko úžitkového priestoru vlastne potrebujete. Chladničky s hornou mrazničkou majú často najmenej využiteľného priestoru, zatiaľ čo dvojdverové chladničky ho majú zvyčajne najviac.

Zvážte, aký typ potravín v chladničke potrebujete skladovať. Napríklad mrazené pizze a celé kuracie stehná sa nevojdú do menších chladničiek s hornou mrazničkou.

Záver

Dúfame, že vám naše rady a tipy pomôžu pri výbere vhodnej chladničky do vašej domácnosti. Návodov, ako vybrať chladničku je mnoho a preto sme sa vám snažili napísať zopár tipov, ktoré vám môžu pomôcť s výberom.

V našej ponuke nájdete široký výber chladničiek rôznych typov. A ešte malá rada na záver – pozorne sledujte štítky s energetickou účinnosťou. Hodnota účinnosti vášho nového spotrebiča môže zásadne ovplyvniť váš účet za elektrinu, tak si na to dajte pozor, aby vás účet nepríjemne neprekvapil.