Ako vybrať práčku

   18.07.2023 07:25:23     Rady a tipy
Ako vybrať práčku

Uvažujete nad novou práčkou alebo sušičkou? V tom prípade asi sami viete, že výber nie je jednoduchý! V súčasnosti existuje veľmi veľa modelov práčok a sušičiek, takže sa pred kúpou musíte zamyslieť nad tým, čo od nej očakávate. Ide o veľké rozhodnutie – a to z hľadiska priestoru, ale aj peňazí. Vyberajte ju preto starostlivo, pretože určite túžite, aby vám vydržala čo najdlhšie.

Práčka je skutočne takmer nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života, najmä ak vás žije v domácnosti viac. V tomto článku sme sa rozhodli spísať tipy, ktoré vám uľahčia výber vašej novej práčky alebo sušičky. Prečítajte si, podľa akých kritérií by ste mali vyberať, aby ste nakoniec boli s nákupom spokojní.

Prvou otázkou, s ktorou musíte začať je, aký typ práčky hľadáte? Odpoveď vychádza z vašich preferencií a závisí od toho, ako často budete práčku využívať a podľa veľkosti priestoru, ktorú pre ňu máte.

 pracka-spredu-plnena

Spredu plniteľná alebo zvrchu plniteľná práčka?

Ide o najbežnejšie modely práčok a už je len na spotrebiteľovi, ktorý z nich si vyberie. Výhodou tohto typu práčok je predovšetkým veľká kapacita, ktorá často presahuje obvyklých 5 kg.

Veľmi obľúbené sú práve spredu plniteľné práčky, ktoré sa otvárajú smerom dopredu, takže šetria miesto – môžete na ňu niečo položiť alebo ju zabudovať do kuchynskej či kúpeľňovej skrinky. Ich ďalšou výhodou je ich stabilita, tichý chod a bielizeň sa do nej vkladá naozaj ľahko.

Zvrchu plniteľné práčky sú väčšinou užšie, ale zároveň hlbšie, takže nimi tiež viete ušetriť miesto. Ich výhodou je, že sa k nim nemusíte zohýbať, takže už je iba na vás, ktorý variant je pre vás vhodnejší.

Kapacita práčky

Ďalším dôležitým faktorom je kapacita práčky – čím väčšia je, tým menej často musíte prať. Jedna osoba si vystačí s práčkou s kapacitou do 5 kg, pár s jedným dieťaťom alebo bez detí s nosnosťou okolo 8 kg a rodina s viacerými deťmi s kapacitou 10 kg.

Ak je vás doma veľmi veľa, môžete nájsť práčky s ešte väčšou kapacitou, ktoré však zaberú viac miesta, ale nebudete musieť prať každý deň.

pracka-a-vstavana-skrina

Rozmanitosť programov 

Na mysli samozrejme nemáme televízne programy, ale možno menej záživné pracie programy. Určite chcete prať vaše oblečenie bez obáv, že po praní bude zničené.

Aby sa tomu predišlo, hľadajte práčku, ktorá má viacero programov podľa typu oblečenia – režim studeného prania, rôzne nastavenie stupňov, program na pranie vlneného oblečenia, jemného oblečenia, pranie bez odstreďovania či pranie s polovičnou náplňou.

Ak nechcete riskovať poškodenie vášho obľúbeného kúsku, pred kúpou preskúmajte, aké programy, má práčka, ktorú chcete kúpiť. Veľmi obľúbenou funkciou je aj časovač oneskorenia, pomocou ktorého môžete nastaviť čas prania, na kedy vám to vyhovuje.

pracka-jemnych-materialov

Rýchlosť odstreďovania

Rýchlosť odstreďovania je pre dobro vašej bielizne tiež veľmi dôležitá. Môže sa zdať nepodstatná, ale nie je to tak. Meria sa v otáčkach za minútu, čo je počet otáčok, ktoré bubon vykoná za minútu počas programu odstreďovania.

Čím vyššia je rýchlosť odstreďovania, tým lepšie je vaše oblečenie chránené (pri vysokých otáčkach je pritlačené k bubnu a netrie sa) a tak sa rýchlejšie vysuší.

pracka-dizajnova-pracovna

Energetická trieda práčky

Ak chcete šetriť planétu a zároveň aj vašu peňaženku, nezabudnite skontrolovať energetickú triedu svojej potenciálnej budúcej práčky.

Dnes sú všetky domáce spotrebiče klasifikované od A++++ po D podľa európskych noriem, ktoré výrobcov zaväzujú vyhodnocovať energetickú účinnosť svojich zariadení.

Ak chcete ušetriť, vyberte si práčku s triedou A+ , ktorá znamená že úspora energie a vody je o 10 % vyššia v porovnaní so štandardnou práčkou. A++ znamená o 20 % vyššiu úsporu a A+++ 30 % vyššiu. 

Práčky s nižšou triedou majú často tlačidlo ECO“, ktoré môžete stlačiť, aby ste ušetrili energiu a vodu... Naša planéta a váš rozpočet vám poďakujú!

Index opraviteľnosti

Od roku 2021 sa zaviedlo nariadenie ohľadom opraviteľnosti určitých elektrických spotrebičov. Ide o povinnú poznámku, ktorú možno na výrobkoch dohľadať.

Vzťahuje sa aj na práčky a poskytuje informácie o ich opraviteľnosti podľa rôznych kritérií, napríklad možnosť demontáže, dostupnosť náhradných dielov a podobne.

Sušičky bielizne

Všetci sme počuli, že sušenie oblečenia na šnúre je ten najlepší spôsob sušenia oblečenia. Počas jarného alebo letného dňa je to skvelá voľba. Keď však teplota klesne na nulu, hrozí, že sa oblečenie zmení na ľad. A to asi nechcete! A tu prichádza na rad sušička.

Sušička bielizne je spotrebič, ktorý využíva ohriaty vzduch na odstránenie vlhkosti z oblečenia a iných tkanín. Je to ideálny spôsob, ako rýchlo a účinne vysušiť oblečenie, čím ušetríte čas a vašu energiu. Sušičku už má doma veľa rodín a to vďaka výhodám, ktoré ponúka.

Tipy na sušenie v bubnovej sušičke

Pred vložením oblečenia do sušičky je vhodné ho roztriediť. A to preto, že spotrebič využíva na sušenie vysoké teploty, ktoré môžu poškodiť niektoré tkaniny. Okrem toho sa môže stať, že pri čistení filtra zistíte, že sa z vášho oblečenia počas cyklu uvoľnilo veľa vlákien. Preto je najlepšie nevkladať do filtra jemné oblečenie.

Niektorí ľudia dávajú do sušičky takmer všetko a potom sa rozčuľujú, že ich oblečenie je zničené. Ak tomu chcete predísť, prvým krokom je pozorné čítanie štítkov na oblečení.

Samotný štvorec značí, že odev sa má sušiť na vzduchu, ak je v ňom krúžok, potom ho môžete sušiť v sušičke.

Štvorec s kruhom a bodkou značí, že odev môžete sušiť v bubnovej sušičke za použitia nízkych teplôt. Štvorec s kruhom + 2 bodky znamená, že oblečenie môžete sušiť v bubnovej sušičke pri bežnej teplote.

Prekrížený štvorec s kruhom znamená, že sušenie v bubnovej sušičke je zakázané. V sušičke sa tiež môže rýchlo poškodiť oblečenie obsahujúce perly či kamienky.

Tiež sa vyhnite preťaženiu sušičky. Tesne naskladané oblečenie alebo preplnený bubon vedú k pomalšiemu sušeniu a pokrčeniu oblečenia.

Kombinovaná práčka so sušičkou

Ak máte doma nedostatok miesta, potom je kombinovaná práčka so sušičkou ideálnou voľbou. Dokáže prať a sušiť oblečenie v jednom cykle.

Spotreba energie je väčšinou podobná, ako keby ste používali len jeden spotrebič a aj  náklady na kúpu a prevádzku kombinovanej práčky so sušičkou sú približne rovnaké ako náklady na samostatnú práčku.

pracka-kupelna

Záver

Dúfame, že po prečítaní článku, už nebudete mať v práčkach a sušičkách zmätok, zvážte si výhody a nevýhody, o ktorých sme písali a tiež funkcie, ktoré potrebujete. Potom už len vyberte tú správnu!

A akúkoľvek si už vyberiete, predovšetkým nezabúdajte na jej správnu údržbu, aby vám vydržala čo najdlhšie!