Ako si vybrať kosačku na trávu?

   26.07.2023 14:46:35     Rady a tipy
Ako si vybrať kosačku na trávu?

Medzi najväčšie sny každého správneho záhradkára patrí mať krásny, hustý a zelený trávnik, ktorý bude zdobiť jeho záhradu. Keď trávnik začína rásť, je potrebné ho určitým spôsobom upravovať – zastrihávať, kosiť alebo strihať. Aký druh kosačky je pre vašu záhradu vhodný? Prečítajte si nasledujúci článok a vyberte si vášho nového pomocníka.

Je logické, že čím väčšia plocha sa musí udržiavať, tým dlhší čas si samotné kosenie vyžaduje. Správna kosačka dokáže skrátiť čas potrebný na kosenie a vyvinuté úsilie. Takmer všetky kosačky, ktoré sú na trhu dostupné, sa vyznačujú moderným dizajnom, nízkou hmotnosťou a ergonomickou rukoväťou, ktorá zabraňuje nežiaducej bolesti svalov aj pri dlhšej práci. 

kosacka-v-zahrade

Čo ovplyvňuje výber kosačky?

Každý, kto hľadá alebo v minulosti hľadal vhodnú kosačku, vie, že výber kosačky na trávu nie je vôbec jednoduchý. Aby ste sa uistili, že vaša nová kosačka na trávu bude spĺňať všetky vaše požiadavky je potrebné pri jej výbere zohľadniť nasledujúce faktory:

  • veľkosť kosenej plochy,

  • sklon kosenej plochy,

  • frekvenciu kosenia,

  • typ trávnatej plochy,

  • fyzické zdatnosti záhradkára,

  • možnosti skladovania.

V neposlednom rade musí kosačka na trávu spĺňať niekoľko ďalších dôležitých požiadaviek, a to výkon motora, typ ovládania, hmotnosť a rôzne ďalšie funkcie, ktoré uľahčujú prácu.

Typy kosačiek

Benzínové kosačky

Benzínové kosačky sú vhodné pre tých, ktorí majú väčšiu záhradu s hustejším porastom. Napájací kábel nebude záhradkára obmedzovať pri voľnom pohybe.

Sú vhodné do drsnejšieho terénu, kde oceníte ich spoľahlivý výkon.

Na druhej strane nevýhodou môže byť to, že sú o niečo hlučnejšie a ťažšie ako bežné typy kosačiek a taktiež nutnosť pravidelného nákupu benzínu, ktorého cena v súčasnosti kolíše.

kosacka-vysoka-trava

Elektrické kosačky

Elektrické kosačky sú dobrým kompromisom medzi manuálnou kosačkou a benzínovou kosačkou.

Na rozdiel od benzínovej kosačky sú ľahko ovládateľné, ale majú o niečo menší výkon. Tichšie a menej znečisťujúce elektrické kosačky možno považovať za dobrý kompromis pri kosení malých a stredne veľkých záhrad.

Od kúpy vás môže odradiť obmedzenie napájacieho kábla. 

Akumulátorové kosačky

Akumulátorové kosačky majú zabudovanú batériu, ktorú je potrebné pred prácou nabiť. Sú vhodné najmä pre malé trávniky s pravidelným kosením.

Ich výkon je o niečo slabší, no obľúbite si ich vďaka nízkej hmotnosti a cene. Veľmi ľahké akumulátorové záhradné kosačky na trávu sú tiché a ľahko sa používajú. Ako bonus sú tiež šetrné k životnému prostrediu.

Vďaka spôsobu napájania stačí počkať, kým sa batéria nabije a môžete začať kosiť. Vždy môžete mať v zálohe aj náhradnú batériu, ktorá sa hodí, ak sa vybije batéria, ktorú práve používate.

Akumulátorové kosačky sú vo všeobecnosti cenovo výhodné.

Valcová kosačka na trávu

Tento typ kosačky sa zvyčajne používa na trávniky, ktoré sa musia často udržiavať – napríklad v hoteloch, kluboch alebo na golfových ihriskách.

Táto kosačka na trávu, ktorá je k dispozícii v elektrickej aj manuálnej verzii a je vybavená valcovými nožmi, ktoré sa otáčajú vertikálne vpredu, poskytuje čistý strih trávy bez toho, aby zničila akékoľvek vzory.

Robotické alebo automatické kosačky

Nemáte radi kosenie? Potom je robotická kosačka vašou záchranou! Táto moderná technológia sa postará o váš trávnik, zatiaľ čo vy budete relaxovať pri vašom bazéne pod slnečníkom!

Robotické kosačky sú vhodné pre trávniky, na ktorých sa nenachádzajú žiadne prekážky, ako napríklad stromy alebo kríky. Takúto plochu pokosia bez vašej pomoci. Navyše váš trávnik bude vždy vyzerať ako čerstvo pokosený. Je to vďaka funkcii mulčovania. Ak je robotická kosačka vybavená touto funkciou, počas kosenia rozptyľuje pokosenú trávu späť na trávnik.

Dôležitým kritériom pre tento typ kosačky je životnosť batérie a možnosť jej nabíjania. Okrem toho sa mnohé robotické kosačky dokážu samé vrátiť do nabíjacej stanice. Potom sú pripravené na ďalšie pravidelné používanie.

roboticka-kosacka

Rotačné kosačky

Rotačná kosačka má ostrý nôž, ktorý sa otáča vysokou rýchlosťou v okrúhlom kryte. Prúd vzduchu vyťahuje trávu nahor a potom ju rotujúci nôž pokosí. Trávu hádže na zem alebo ju zbiera do koša. Môžete ju použiť pre rôzne typy záhrad.

Máte na výber medzi benzínovými, akumulátorovými a elektrickými verziami. Ďalšou výhodou je ich veľmi priaznivá cena a preto sú veľmi obľúbenou voľbou záhradkárov.

Záhradné traktory

Okrem bezproblémového a zábavného kosenia má záhradný traktor mnoho výhod pri kosení všetkých typov terénu. Nie je potrebné ho tlačiť, vodič na kosačke sedí. To zo záhradnej kosačky robí praktický, zábavný a bezproblémový nástroj na kosenie. Vďaka tomu je tento stroj mimoriadne obľúbený na údržbu veľkých plôch.

Existujú však aj malé modely, ktoré sú dokonale navrhnuté na použitie v menších priestoroch. Väčšina záhradných traktorov má hydrostatický pohon s pedálmi. To znamená, že nie je potrebné radiť rýchlosti: môžete mať ruky na volante a sústrediť sa na kosenie. 

Tieto moderné stroje sú mimoriadne obratné. Niektoré z nich nemajú takmer žiadny polomer otáčania a dokážu sa otočiť doslova na mieste. Vďaka tomu sú ľahko ovládateľné a vhodné na presné kosenie.

Zatiaľ čo najmenšie záhradné traktory majú jeden nôž, väčšie modely majú dva alebo tri nože. Pre záhradné traktory je charakteristická veľká šírka záberu a v kombinácii s viacerými nožmi ponúka efektívne a rýchle výsledky kosenia.

Záver

Pri výbere novej kosačky sa musíte uistiť, že okrem nového stroja máte k dispozícii aj popredajné služby, napríklad záručný a pozáručný servis a dostupnosť náhradných dielov. Preto je lepšie kupovať zariadenia renomovaných značiek od profesionálnych predajcov, ktorí sa o vás vždy postarajú.

Stroj si odnesiete domov v prevádzkyschopnom stave, budete zaškolení v jeho obsluhe a základnej údržbe alebo si môžete dohodnúť jeho doručenie k vám domov. Samozrejmosťou je rýchla dodávka náhradných dielov a servis.

Rozhodne neodporúčame kupovať kosačky v neoverených obchodoch. Problém môže nastať už pri domácom uvedení do prevádzky, nehovoriac o nedostupnosti náhradných dielov.